angle-left ۳۰ محصول صنعتی وارداتی امسال در مازندران داخلی‌سازی شد
معاون برنامه‌ریزی و سرمایه‌گذاری سازمان صنعت، معدن و تجارت مازندران گفت: صنایع این استان بویژه شرکت‌های دانش بنیان امسال ۳۰ محصول وارداتی را داخلی سازی کرده‌اند.

به گزارش شاتا، جهانگیر بائی لاشکی با اعلام این خبر افزود: در داخلی سازی این محصولات ۱۴ شرکت که بیشترشان دانش بنیان هستند ، دخیل بودند.

وی اعلام کرد: با ساخت این محصولات که در چارچوب طرح ملی نهضت ساخت داخل رخ داد، ۱۰۷ میلیون دلار صرفه جویی ارزی شده است.

بایی لاشکی توضیح داد: ۲۵ میلیون دلار از صرفه جویی انجام شده مربوط به تولید داخلی انواع نخ در حوزه نساجی است که ۲۶ میلیون دلار از صرفه جویی با ساخت کوره در حوزه فلزی، ۲۵/۵ میلیون دلار با تولید کنسانتره پودر پروتئینی آب پنیر در صنایع غذایی، ۲/۲ میلیون دلار با ساخت قطعات کارخانجات سیمان، بیش از یک و نیم میلیون دلار نیز با تولید در حوزه صنایع حمل و نقل و بیش از نیم میلیون دلار با پروژکتورهای ضدانفجار در حوزه برق و الکترونیک و بقیه نیز با تولید موتورهای دی سی (DC) فن یخچال و پمپ های آب محقق شده است.

وی با اعلام این که مازندران با تحقق ۲۲۹ درصدی سهم استان در طرح ملی نهضت ساخت داخل در رتبه چهاردهم کشور قرار دارد، سهم هدف گذاری شده برای استان تا پایان سال جاری را تحقق ۸۵ میلیون دلاری صرفه جویی ارزی برشمرد.

معاون سازمان صمت مازندران از شناسایی ۳۲ واحد تولیدی توانمند در استان با توان تولید ۱۳۰ قلم کالای وارداتیدر داخل خبر داد و گفت: با تولید این تعداد قلم کالای وارداتی در آینده و در حمایت از تولید داخلی، محدودیت در واردات این کالاها اجرا خواهد شد.

به گفته بایی لاشکی، مازندران سال گذشته با بومی سازی بیش از ۴۰ محصول وارداتی در ۱۴ واحد تولیدی، بیش از ۹۲ میلیون دلار صرفه جویی ارزی را محقق کرده بود.

گفتنی است، استان مازندران از نظر تعداد واحدهای صنعتی رتبه هشتم کشور قرار دارد و از لحاظ اشتغال صنعتی با بیش از ۳۲۷ هزار شاغل در این بخش رتبه یازدهم کشور را به خود اختصاص داده است.